معرفی جامعی از دیزل پرکینز

مقدمه:

اگر به نوعی با صنایع سنگین سر و کار دارید شاید تا به حال نام شرکت دیزل پرکینز را شنیده باشید. یک شرکت انگلیسی که در اواسط قرن بیستم میلادی دایر شد و امروزه در زمینه طراحی و تولید ماشین های سنگین فعالیت می کند. این شرکت کار طراحی موتور های درون سوز را انجام می دهد که در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته و دارد.

تاریخچه شرکت پرکینز:

اگر به نوعی با صنایع سنگین سر و کار دارید شاید تا به حال نام شرکت دیزل پرکینز را شنیده باشید. یک شرکت انگلیسی که در اواسط قرن بیستم میلادی دایر شد و امروزه در زمینه طراحی و تولید ماشین های سنگین فعالیت می کند. این شرکت کار طراحی موتور های درون سوز را انجام می دهد که در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته و دارد. شرکت پرکینز تا اواخر قرن بیستم منحصرا با این نام به فعالیت خود ادامه می داد تا اینکه با مالک جدید به نام کاترپیلار شناخته شد. البته باید گفت که شرکت پرکینز به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه می دهد اما این فعالیت ها تحت نظر مجموعه کاتر پیلار انجام می شود که طراحی و تولید انواع موتور های دیزلی را انجام می دهند. از جمله موتور های دیزلی که شرکت پرکینز اقدام به تولید آن ها کرده است موتور های دیزل صنعتی، موتور های دیزل کشاورزی، موتور های دیزل عمرانی و … است. اما اینکه چرا نام پرکینز هم چنان بر روی این محصولات ماندگار شده است باید به اواخر قرن نوزدهم اشاره کرد که فرانک پرکینز در این سال ها متولد شد و چون در یک خانواده مهندس زاده و بزرگ شد که در یک شرکت در زمینه ماشین طراحی و تولید آلات کشاورزی فعالیت می کردند او نیز به عرصه وارد شد و توانست با کمک خانواده از جمله پدر و پدر بزرگ موتور های دیزلی را به صنعت کشاورزی وارد کند و در این زمینه تحولی بزرگ را رقم بزند. این موضوع از زمانی شروع شد که پرکینز بر این باور بود که گازوئیل می تواند برای سیستم های کشاورزی بسیار پر قدرت عمل کند و موتور های دیزلی باید جای موتور های بنزینی در این زمینه را بگیرند. او بالاخره توانست در اوایل قرن بیستم شاید زمانی که حدودا 42 سال سن داشت توسط یکی از همکارانش اولین موتور دیزلی را تولید کند و از آن بهره برداری کنند. به همین ترتیب اولین موتور دیزلی توسط پرکینز و همکارش ساخته شد که نام این اولین موتور دیزلی VIXEN بود.

مزایای موتور دیزل پرکینز:

با مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی های روز دنیا این شرکت نیز پیشرفت های خود را داشت و مدل های دیگری از انواع موتور های دیزلی را روانه بازار کرد. بعد از سال 1932 که اولین موتور دیزل پرکینز وارد جامعه ماشین آلان سنگین شد این تولیدات ادامه داشت و مدل های جدید با قابلیت های نوینی به بازار عرضه شدند. اما امروزه این برند نیز در زمینه ماشین آلات سنگین شناخته شده است و بسیار در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به برخی از مزایای موتور دیزل پرکینز اشاره می کنیم که از جمله دلایل عمده استفاده از این موتور های می باشند.

  • این موتور ها توانستند طی سالیانی که تولید و به بازار عرضه می شدند در صنایع مختلفی اعم از دریایی و کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرند و تقریبا تا اواسط قرن بیستم ساید بیش از 600 نوع کاربری برای آن ها تعریف شد.
  • از جمله مواردی که می تواند از مزایای موتور دیزل پرکینز بر شمرده شود این است که این موتور ها طول عمر طولانی دارند و می توان در بلند مدت از آن ها استفاده کرد.
  • از دیگر مواردی که می توانند به عنوان یکی از نقاط مثبت انواع موتور دیزل پرکینز در نظر گرفته شوند این است که این موتور ها به راحتی نصب می شوند و همچنین راه اندازی آن ها نیز کار پیچیده ای نیست به این معنی که در حالت کلی نصب و راه اندازی این موتور ها نیاز به مهارت خاصی ندارد.
  • موتور های پرکینز با وجود اینکه کاربرد های بسیار زیادی دارند و کاربری های آن ها بسیار متفاوت است قیمت نسبتا مناسبی دارند و نسبت به محصولات برخی شرکت های دیگر قیمت چندان بالایی ندارند.
  • موتور های دیزل پرکینز خود دارای لوازم یدکی هستند که این موضوع باعث می شود که برای انجام تعمیرات به مشکل بر نخوریم و این خود در زمینه ماشین آلات سنگین کمک بزرگی محسوب می شود زیرا در بسیاری از برند ها عدم وجود قطعه یا لوازم یدکی در بازار باعث می شود که وسیله از دور استفاده خارج شود که این موضوع خود متحمل هزینه های بسیار زیادی است.

انواع مختلف موتور های دیزل پرکینز:

موتور های دیزل پرکینز انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این موتور ها که بر اساس کارکرد و عملکرد خود به سه دسته تقسیم می شوند به موتور های دیزل پرکینز دریایی، دیزل پرکینز صنعتی، دیزل پرکینز تولید توان اشاره کرد. همانطور که گفته شد هر کدام از این موارد برای قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند استفاده های گوناگونی داشته باشند. به مدل های موتور دیزل پرکینز در قسمت زیر توجه کنید.

  • موتور دیزل پرکینز تولید توان: این مورد یکی از مواردی است که برای تولید توان از آن استفاده می شود و از عمده ویژگی های آن دور ثابت این موتور می باشد. این موتور بیشتر برای تامین و تولید دیزل ژنراتور ها مورد استفاده قرار می گیرد که تقریبا به طور اختصاصی برای این کار تعریف شده است.
  • موتور دیزل پرکینز صنعتی: این مدل از موتور دیزل پرکینز برای استفاده در ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار می گیرد و باید گفت در وسایلی مانند لودر، لیتراک و دیگر ماشین آلاتی از این دست کاربرد دارد. این موتور بسیاری از امورات این صنایع را تسهیل کرده است.
  • موتور دیزل پرکینز دریایی: همانطور که از نام این موتور بر می آید در صنایع دریایی مورد استفاده قرار می گیرد و از این موتور برای تامین قدرت انواع کشتی و قایق ها استفاده می کنند.

هر کدام از این موتور هایی که نام برده شد برای کاربرد های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و تقریبا به صورت اختصاصی در زمینه نام برده شده کاربرد دارند. سری های مختلفی از این موتور نیز به بازار عرضه می شوند که هر کدام از این سری ها مزایا و البته محدودیت هی خاص خود را دارند. در این زمینه راندمان و قابلیت های سری های مختلف از این نوع موتور ها باعث استفاده های متفاوتی می شود.