کانوپی چیست؟

مقدمه:

یکی از قسمت هایی که در دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد کانوپی است. این قطعه به عنوان یک اتاقک یا محفظه برای دیزل ژنراتور تعریف می شود. یکی از خصوصیات و ویژگی هایی که این قطعه دارد این است که دارای عایق بندی صوتی بسیار مناسبی است که می توان گفت این عایق بندی صدای دیزل ژنراتور را بسیار کم می‌کند.

توضیحات کلی در مورد کانوپی

در صنایع ماشین آلات سنگین و برق بسیاری تجهیزات و قطعات متنوعی استفاده می شود. هر کدام از این قطعات یک وظیفه و نقش خاص ایفا می کنند و باید با دقت و مطابق با اصول و استاندارد های مشخص طراحی و تولید شوند اختلال در هر کدام است تجهیزات بر روی کل سیستم تاثیر منفی دارد. یکی از قسمت هایی که در دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد کانوپی است. این قطعه به عنوان یک اتاقک یا محفظه برای دیزل ژنراتور تعریف می شود. یکی از خصوصیات و ویژگی هایی که این قطعه دارد این است که دارای عایق بندی صوتی بسیار مناسبی است که می توان گفت این عایق بندی صدای دیزل ژنراتور را بسیار کم می‌کند و سر و صداهایی را که در حین کار تولید می‌شود کاهش می‌دهد. به همین دلیل در ساختار دیزل ژنراتور این اتاق را با نام سایلنسر یا حتی صدا خفه کن نیز می شناسند در این مقاله قصد داریم در مورد ویژگی ها و خصوصیات کانوپی و همچنین ضرورت استفاده از آن برای یک دیزل ژنراتور توضیحاتی ارائه کنیم عملکرد این محفظه به صورتی است که تمامی صدای دیزل ژنراتور را مهار می کند. در نظر داشته باشید که دیزل ژنراتور ها به عنوان شایع ترین منابع آلودگی صوتی محسوب می شوند و حتی می توانند تاثیرات بسیار بدی و اثرات نامطلوبی بر روی سلامتی انسان از نظر شنوایی بیماریهای اعصاب و روان و حتی افزایش ضربان قلب داشته باشند این موضوع در محیط های درمانی نیز مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. می توان گفت شاخص ترین ویژگی کانوپی همین جلوگیری از ورود سر و صدای دیزل ژنراتور به محیط اطراف است زیرا همان طور که اشاره شد اتاقک دیزل ژنراتور یکی از منابع مهم آلودگی صوتی محسوب می شوند اگر این وسیله در یک محیط حساس مانند محیط های درمانی و یا بیمارستان ها مورد استفاده قرار بگیرد کانوپی می‌تواند بهترین عایق در این زمینه باشد.

مزایای استفاده از کانوپی:

همان طور که گفته شد دیزل ژنراتور ها به عنوان یکی از منابع آلودگی صوتی شناخته شده‌اند که در بسیاری از محیط ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای کاهش این سروصدا و ورود آن به محیط اطراف از کانوپی استفاده می کنند. محفظه آلودگی صوتی را کم می‌کند و تاثیر بسیار زیادی بر روی این موضوع دارد می‌توان گفت کانوپی به عنوان یک عایق صوتی عمل کرده و صدای دیزل ژنراتور را تا حد زیادی محدود می‌کند. یکی دیگر از مزایایی که می‌توان برای این محفظه یا اطاقک فلزی نام برد این است که دیزل ژنراتور را از شرایط و عوامل محیطی حفظ می کند و می تواند طول عمر سیستم و دستگاه را تا حد زیادی افزایش دهد در نظر داشته باشید یکی دیگر از مزیت هایی که می توان برای کانوپی تعریف کرد این است که استفاده از آن باعث می شود که خطرات جانی کاهش پیدا کند زیرا در صورت باز بودن دیزل ژنراتور بدون اتاقک حفاظتی ممکن است آسیب هایی به افرادی که اطلاعات چندانی ندارد وارد شود. از طرفی دستگاه نیز ممکن است دچار آسیب های زیادی شود که حتی قابل تعمیر نیز نباشد. یکی دیگر از مزایای که کانوپی دارد این است که می تواند از دیزل ژنراتور در شرایط اقلیمی متفاوت حفاظت کند. اینکه این محفظه می تواند به عنوان یک عایق در برابر هوای سرد و گرم عمل کند. اینکه کانوپی می‌تواند دیزل ژنراتور را در شرایط مختلف حفظ کند و طبق اصول ایمنی و استاندارد از آن نگهداری کند به این دلیل است که این محفظه علاوه بر محافظت از دیزل ژنراتور از مدارات و دیگر سیستم های داخل دیزل ژنراتور و حتی سیستم های جانبی نیز حفاظت می‌کند. اثرات نامطلوبی که آلودگی صوتی دیزل ژنراتور می تواند بر روی سلامت انسان داشته باشد این اتاقک فلزی تا حد زیادی کاهش می دهد. عملیات تامین برق از ژنراتورها با این محفظه بدون سر و صدا نسبی انجام می شود.

ضرورت استفاده از کانوپی:

در پاراگراف قبلی در مورد مزایای استفاده از کانوپی صحبت شد. همانطور که می دانید و در این مقاله به آن اشاره شد استفاده از این اتاقک فلزی علاوه بر اینکه مزایایی به دنبال دارد ضرورت بسیار زیادی دارد که هر کدام از این موارد می توانند اثبات کننده ضرورت استفاده از این محفظه فلزی در محیط های مختلف برای حفاظت از دیزل ژنراتور باشد. پیش از این که در مورد ضرورت استفاده از کانوپی صحبت کنیم، باید گفت تامین برق اضطراری توسط دیزل ژنراتور یا حتی ژنراتورهای گازی در برخی محیط بسیار مهم و ضروری است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. اما تولید صدای بیش از حد این سیستم می‌تواند خطر آفرین باشد. در نظر داشته باشید که محدوده صوتی بیش از ۸۵ دسی بل می تواند برای انسان بسیار پر خطر باشد در صورتی که دیزل ژنراتور ها حداقل ۹۰ دسی‌بل آلودگی صوتی ایجاد می کنند. از جمله ضرورت های دیگری که استفاده از کانوپی را برای محیط هایی که دیزل ژنراتور در آن ها استفاده می شود می توان به آن اشاره کرد، این است که این محفظه فلزی می تواند علاوه بر عایق صوتی یک عایق حرارتی نیز باشد، زیرا در حین کار گرمای بسیاری تولید می‌شود که می‌تواند خطرات زیادی برای محیط اطراف به دنبال داشته باشد.

محدوده های صوتی و دیزل ژنراتور ها

در حوزه های بهداشتی و سلامت در مورد خطراتی که آلودگی های صوتی می توانند به سلامت انسان وارد کنند توضیحات زیادی داده می شود که از جمله می توان به چهار محدوده صوتی اشاره کرد که هر کدام به نام یک حد مجاز ایمنی شناخته شده اند. این چهار محدوده به شرح زیر می باشند.

  • محدوده ایمن: این محدوده که به نام Safe Zone نیز شناخته می شود به منظور رعایت ایمنی صدا باید از 70 دسی بل کمتر باشد.
  • محدوده بهداشتی: این محدوده با نام Hygiene Zone شناخته می شود و برای محدوده های صوتی بین  80-70 دسی بل تعریف شده است. صدا در این محدوده است.
  • محدوده هشدار: این محدوده به اسم محدوده Warning Zone شناخته شده است و اصلا محدوده صوتی بین 90-85 است.
  • محدوده خطر: این محدوده به نام Danger Zone شناخته شده است و صوت بیشتر از 90 دسی بل است. دیزل ژنراتور ها در این محدوده قرار می گیرند و همین موضوع یکی از دلایل اصلی استفاده از کانوپی برای دیزل ژنراتور ها می باشد.