انواع لوازم یدکی ژنراتور چه مواردی هستند؟

مدل های مختلفی از ژنراتور ها در بازار موجود است که شما بر حسب نیاز خود می توانید یکی از آن ها را تهیه و استفاده کنید. اما تمام سیستم‌ های مختلفی که برای تامین نیاز های روزمره مورد استفاده قرار می گیرند در طول استفاده نیاز به لوازم جانبی و یدکی دارند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد لوازم یدکی ژنراتور ها توضیحاتی ارائه دهیم.

مروری بر لوازم یدکی ژنراتور

ژنراتور ها یا مولد های برق از جمله سیستم هایی هستند که در دنیای امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این وسایل امروزه برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی با سوخت های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند و می توان گفت بسیاری از صنایع از آن ها بهره برداری می کنند. سوخت هایی مانند گاز، دیزل، بنزین و … در ژنراتور ها می‌توانند منبع تامین انرژی باشند. مدل های مختلفی از ژنراتور ها در بازار موجود است که شما بر حسب نیاز خود می توانید یکی از آن ها را تهیه و استفاده کنید. اما تمام سیستم‌ های مختلفی که برای تامین نیاز های روزمره مورد استفاده قرار می گیرند در طول استفاده نیاز به لوازم جانبی و یدکی دارند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد لوازم یدکی ژنراتور ها توضیحاتی ارائه دهیم. اینکه چرا یک ژنراتور نیاز به تعمیر و سرویس پیدا می کند آیا شرایط نگهداری از آن باید به چه صورت باشد لوازم یدکی ژنراتور را بر حسب چه معیارهایی باید انتخاب کرد اینها از جمله مواردی هستند که ما قصد داریم در این مقاله به آن ها بپردازیم. همانطور که می دانید برند های مختلفی اقدام به طراحی و تولید ژنراتور های دیزلی یا گازی می کنند که لوازم یدکی مورد نیاز برای این مدل ها باید برحسب کارکرد آن ها انتخاب شود. از جمله مواردی که در زمینه انتخاب لوازم یدکی مناسب برای ژنراتور ها باید به آن اشاره کرد، این است که برخی برند ها محصول با کیفیت و مرغوبی به بازار عرضه می‌کنند. شما با یک تحقیق کلی می توانید به این مسئله پی ببرید. در نظر داشته باشید برخی مدلهای ژنراتورها از نظر تولید لوازم یدکی دچار ضعف یا مشکل هستند که در این صورت برای انتخاب لوازم یدکی مناسب باید از کارشناسان مربوطه کمک گرفت.

انواع لوازم یدکی ژنراتور

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که یک ژنراتور چه زمانی نیاز به استفاده از لوازم یدکی دارد می توان گفت موتور برق ها به مرور زمان قطعات و تجهیزات داخلی  آن ها دچار فرسودگی می شوند که این قضیه می تواند در روند کاری ژنراتور اختلال ایجاد کند. لوازم یدکی ژنراتور در هنگام تعمیر و سرویس های ماهانه یا سالانه می‌توانند با قطعات اصلی جایگزین شوند. لوازم یدکی ژنراتور انواع مختلفی دارند که در این پاراگراف در مورد آن‌ ها توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد.

لوازم یدکی الکتریکی

لوازم یدکی الکتریکی که در ژنراتور استفاده می شوند، انواع مختلفی دارند. از جمله می توان به دینام یا مولد، زغال ها، ولت متر، پل دیودی، کلید های قطع و وصل مدار و ریست، ترمینال های خروجی، باتری، شارژر و … اشاره کرد. به طور خلاصه در مورد هر کدام از این قطعات و تجهیزات صحبت خواهیم کرد.

دینام: دینام یکی از قطعات اصلی و محوری یک ژنراتور است که به نام مولد نیز شناخته می شود. این قطعه انرژی مکانیکی در داخل موتور را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. دینام ها از دو قسمت اصلی استاتور و روتور تشکیل می‌شوند. انرژی تولید شده به قسمت بعدی به نام کلکتور هدایت می‌شود.

زغال ها: زغال ها یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده در یک ژنراتور محسوب می‌شوند. این قطعه بر روی کلکتور قرار گرفته است و انرژی تولیدی از دینام را به سمت AVR منتقل می‌کند. AVR همان قسمت کنترل ولتاژ است.

کنترل ولتاژ یا AVR: یکی دیگر از قسمت های مهم در ژنراتور ها AVR است که این اختصار اصطلاح Automatic  Voltage Regulator می باشد. وظیفه اصلی این قسمت تثبیت ولتاژ در محدوده مجاز مصرف می باشد. عملکرد AVR یا قسمت کنترل ولتاژ باعث می شود که به دستگاه آسیب وارد نشود.

ولت متر: ولت متر برای اندازه گیری مقدار خروجی در یک سیستم ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه به شما نشان می‌دهد اگر ولتاژ در حد استاندارد نباشد، برای تعمیر یا سرویس ژنراتور باید اقداماتی انجام شود. ولت متر ها در دو نوع آنالوگ و دیجیتال به بازار عرضه می شوند.

این قطعات و تجهیزات که در مورد آن ها توضیحاتی ارائه شد و تنها مواردی از لوازم یدکی ژنراتور در دسته بندی الکتریکی می باشند. باتری ها، سوئیچ ها، سنسور های روغن، کویل ها، شمع، استارتر و بسیاری از موارد دیگر از جمله لوازم یدکی یک ژنراتور محسوب می‌شوند.

لوازم یدکی موتوری و جانبی

دسته بندی دیگری از لوازم یدکی ژنراتور که در هنگام سرویس و یا تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرد لوازم یدکی موتوری و جانبی است. از جمله این تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واشر: یکی از لوازم و تجهیزاتی که می توان گفت در تمامی ژنراتور ها مورد استفاده قرار می گیرد واشر است. واشر ها ممکن است در اثر کارکرده بسیار زیاد و یا در طول زمان دچار پارگی شوند. در اصطلاحات روزمره به آن واشر سوزی نیز می گویند. در نظر داشته باشید هر موتور ژنراتور واشر سرسیلندر های خود را دارد.

هواکش: از دیگر لوازم یدکی ژنراتور می‌توان به هواکش موتور اشاره کرد. برای کارکرد صحیح، یک موتور نیاز به هوای فیلتر شده و بدون ذرات اضافی دارد. در موتور های بنزینی این قضیه بسیار حائز اهمیت است. با توجه به ابعاد موتور ژنراتور می‌توانید از فیلتر های مخصوص همان سیستم استفاده کنید.

کاربراتور: از دیگر قطعات و تجهیزات یدکی در ژنراتور ها می‌توان به کاربراتور اشاره کرد. کاربرد  کاربراتور ها با مرور زمان دچار اختلال می شود. در نتیجه باید در هنگام سرویس و نگهداری این قطعه در صورت فرسودگی تعویض شود. این ها از جمله انواع لوازم یدکی ژنراتور محسوب می‌شوند که می‌توانند در کارکرد صحیح یک سیستم مولد برق بسیار موثر واقع شوند.

دیگر لوازم یدکی ژنراتور

از دیگر لوازم یدکی ژنراتور می‌توان به سیلندر و سرسیلندر، هندل، میل لنگ، دنده میل سوپاپ، بادگیر و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد که تمامی این تجهیزات و قطعات به منظور کارکرد صحیح و درست یک مولد برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. تعمیرات و نگهداری از مولد های برق به وسیله انواع لوازم یدکی ژنراتور می تواند عمر مفید این سیستم را افزایش دهد و از طرفی کارکرد آن را بهبود ببخشد. تعویض قطعات کهنه با لوازم یدکی جدید می‌توانند در مصرف سوخت و همچنین صرفه جویی در آن تأثیر بسیار مثبتی داشته باشند. در نظر داشته باشید تجهیزات به کار رفته در یک ژنراتور با مرور زمان و استفاده بیش از حد می‌توانند عملکرد مولد برق را دچار اختلال کنند. لوازم یدکی ژنراتور به همین منظور طراحی و تولید می‌شود.